Žádáte o hypotéku? Prověřte nejdříve svoji platební morálku.

20.12.2021

Záznamy v registrech dlužníků se dnes netýkají pouze nenapravitelných neplatičů. Týkají se kohokoliv, kdo někdy měl telefon s paušálním tarifem, kreditní kartu či úvěr. Záznam v registru můžete získat i v případě zažádání o půjčku, a to i bez započetí jejího čerpání. Případy, kdy se objeví v registru záznam o dluhu, který již byl uhrazen, nejsou neobvyklé a náprava takového stavu nemusí být vždy snadná a rychlá.


Kde a jak mohu registry prověřit?
Registry dlužníků určitě prověřte dříve, než požádáte banku o hypotéku. Banka Vám sice může zpracovat návrh financování úvěru, ale registr dlužníků začne prověřovat až ve chvíli, kdy žádost o úvěr skutečně podáte. Vyhnete se tak možným komplikacím při schvalování úvěru.
V registrech dlužníků naleznete docela detailní informace a záznamy o své platební morálce. Na internetu můžete nalézt celou řadu registrů, dejte si ale pozor, zda se jedná opravdu o oficiální stránky, v jiném případě může být poplatek za výpis vyšší. Mezi nejčastěji používané registry patří: SOLUS, NRKI a BRKI.
SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům)

  • sdružuje bankovní a nebankovní společnosti, ale také i poskytovatele energií, telefonních operátorů, pojišťovny a další. Po splacení dluhu záznam zůstává ještě další 3 roky.
  • veškeré dluhy nad 500,-Kč, které jsou po splatnosti 3 měsíce
  • žádost o výpis prostřednictvím SMS, cena za autorizační kód je 50,- Kč, cena za každý SMS výpis je 99,- Kč
    -žádost o výpis prostřednictvím aplikace SOLUS, cena za autorizační kód je 50,– Kč, cena za první SMS výpis je 99,- Kč, za každý další SMS výpis 30,- Kč.
  • cena za písemný výpis pro třetí osobu (zplnomocněnou) je 270,- Kč a je hrazena dobírkou, v případě právnické osoby je cena stejná, ale musí být uhrazena předem na účet společnosti.

NRKI (Nebankovní Registr Klientských Informací)

  • údaje o půjčkách od nebankovních subjektů
  • v případě zažádání o nebankovní půjčku, a to i bez uzavření smlouvy, zůstává záznam v registru po dobu půl roku, pokud byla půjčka uzavřena, je lhůta 4 roky od jejího splacení

BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací)

  • údaje o půjčkách, kontokorentech nebo vlastních kreditních kartách
  • v případě zažádání o bankovní půjčku, a to i bez uzavření smlouvy, zůstává záznam v registru po dobu 1 roku, pokud byla půjčka uzavřena, je lhůta 4 roky.

O výpis z obou registrů (NRKI a BRKI) lze zažádat on-line, a to v elektronické podobě nebo poštou v písemné. Elektronická verze stojí 100,- Kč, papírová 200,- Kč (+ poštovné)… Registry BRKI a NRKI nejsou propojené, ale lze zažádat o společný výpis za cenu 180,-Kč.
Získat informace z registrů dlužníků může trvat až 30 dní.


Jak zažádat o výmaz z registru?
U každého záznamu můžete požádat o jeho výmaz, zažádat o výmaz musíte konkrétní společnost, která záznam do registru vložila. Výmaz z registrů BRKI a NRKI lze nejdříve provést po 4 letech od splacení dluhu. V případě SOLUSu se jedná o 3 roky. Dluhy u tel. operátora za 1 rok.


Je negativní záznam konec všech nadějí k poskytnutí úvěru?
Pokud se jedná o ojedinělou událost, negativní záznam nemusí nutně znamenat konec všem nadějím na úvěr. Bankovní společnosti se dívají jinak na zájemce o úvěr, který výjimečně zapomněl včas uhradit jednu splátku a jinak na žadatele, který je notorickým neplatičem. Doporučuji tedy si všechny své závazky pečlivě hlídat a dávat si pozor na včasné hrazení splátek. Za následné potíže to opravdu nestojí.

Máte nějaký dotaz či potřebujete poradit?

Lenka Režňáková
Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938
Email: 
lenka.reznakova@gmail.com