Pronajímání nemovitosti

23.06.2021

Investice do nemovitosti patří stále mezi ty nejlepší investice. Zejména ve velkých městech nebo turisticky zajímavých lokalitách není problém byt či dům výhodně pronajmout. Co vás čeká a na co si dát pozor, pokud vlastníte byt či dům a uvažujete o jeho pronajímání? Čtěte dále a dozvíte se vše potřebné k úspěšnému pronajmutí nemovitosti.

Na jak dlouhou dobu byt či dům pronajmout?
Délku trvání pronájmu si určete dle svých potřeb, aby Vám co nejvíce vyhovovala. V zásadě lze dobu trvání pronájmu rozdělit do 2 skupin, a to krátkodobé a dlouhodobé. Rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým pronájmem určuje spíše účel pronájmu, než délka jeho trvání.


Jaké jsou výhody a nevýhody krátkodobého pronájmu?
Pokud se Vaše nemovitost nachází v centrech větších měst nebo turisticky atraktivních lokalitách, můžete uvažovat o krátkodobém pronajímání za účelem turismu. Krátkodobé pronájmy jsou v přepočtu na dny dražší a tudíž i z hlediska výše výdělku zajímavější.

Nicméně turisté, kteří dají přednost krátkodobému domácímu ubytování před hotelem, mohou očekávat určitý nadstandardní servis nad rámec běžného pronájmu (úklid, údržba a oprava nemovitosti, doplňování spotřebního zboží, apod.)

Musíte vzít i v úvahu snahu měst (zejména Prahy) o regulaci krátkodobých pronájmů (z důvodu špatného vlivu na dostupnost bydlení) či zda lze tento typ pronájmu provozovat celoročně nebo by se jednalo pouze o sezónní záležitost.

Rovněž musíte počítat s vyšším opotřebením bytu a jeho vybavení, než v případě dlouhodobého pronájmu.

Jaké jsou výhody a nevýhody dlouhodobého pronájmu?
Dlouhodobý pronájem oproti krátkodobému řeší vlastní bytovou situaci zájemce a je vzhledem k jistotě pravidelného příjmu a méně starostem s pronajímáním nejvýhodnější, i když za cenu nižšího výdělku.

Při dlouhodobém pronájmu je důležitý správný výběr nájemníka s pravidelným příjmem. Předem si určete, komu chcete byt pronajímat, zda jednotlivci, páru či rodině s dětmi.

Jak správně vybrat nájemníka?
Při správném výběru nového nájemce, je důležité si o zájemci zjistit co nejvíce informací. Má stálý příjem? Jakou práci vykonává? Jaké má důvody k hledání pronájmu? Bydlel předtím také v pronájmu, případně proč z posledního pronájmu odešel? Také je důležité zjistit, jestli potencionální nájemník není někde zadlužený. K tomu můžete využít např. veřejně dostupné rejstříky jako Centrální registr dlužníků nebo Insolvenční rejstřík.

Jak předejít případným problémům?
Standardem je výběr vratné kauce minimálně ve výši 1 nájmu, pokud je nemovitost nová, nově vybavená nebo zrekonstruovaná, požadujte kauci ve výši 2-3 nájmů. Tato kauce slouží k pokrytí škod způsobených nájemcem nebo ji lze využít v případě, že nájemce přestane platit nájemné. Po řádném předání nemovitosti zpět je tato kauce nájemci vrácena. Není také od věci sepsat seznam movitých věcí, které v nemovitosti zůstávají a uvést je do předávacího protokolu společně s fotodokumentací.
Proč uvažovat o využití služeb realitní kanceláře?
Hlavní výhodou je, že vy jako pronajímatel se nemusíte o nic starat a veškeré okolnosti s pronajímáním nemovitosti vyřídí z velké části realitka za vás – od prezentace, vykonání prohlídek, pomoci s výběrem nájemníka, přípravy nájemní smlouvy, až po předání nemovitosti, a tím vám ušetří čas a starosti.

Jakým způsobem se daní příjmy z pronájmu?
U krátkodobých pronájmů se jedná o příjmy z podnikání a tento příjem podléhá dani z přidané hodnoty, výdaje můžete zahrnout do vyššího, 60 % paušálu.

U dlouhodobých pronájmů se tyto příjmy posuzují jako příjmy z nájmu. Tento příjem je od daně z přidané hodnoty osvobozen.

Máte nějaký dotaz či potřebujete poradit?

Lenka Režňáková 

Realitní makléřka

Tel.: 607 242 938

Email: lenka.reznakova@gmail.com