Prodej nemovitosti, která je zatížena hypotékou

05.02.2024

Prodáváte nebo uvažujete o prodeji nemovitosti a máte na ni hypotéku?

Lze takovou nemovitost prodat, jestliže je zatížena zástavním právem smluvním či zákazem zcizení nebo zatížení?

Tuto otázku řešilo mnoho mých klientů, kterým jsem s prodejem či koupí nemovitosti pomáhala, proto jsem se rozhodla napsat stručný článek na toto téma.

Možností, jak tuto situaci řešit, je více:

Převod hypotéky na jinou nemovitost

Pokud máte sjednanou výhodnou sazbu u hypotéky, zároveň kupujete jinou nemovitost a o tuto sazbu nechcete přijít, můžete požádat banku o převod zástavního práva na jinou nemovitost.

Tento proces však trvá delší dobu, je zapotřebí souhlas banky, odhad nemovitosti, převod zástavního práva na jinou nemovitost a následný výmaz zástavy z nemovitosti, kterou prodáváte. Výmaz i zápis zástavního práva do katastru nemovitostí se vždy řeší podáním návrhu na vklad.

Vyplacení hypotečního úvěru z kupní ceny nemovitosti

Je vždy vhodné předem informovat banku, získat souhlas s předčasným splácením hypotéky a zjistit, na jak dlouho máte sjednanou fixaci.

Následně můžete nemovitost nabídnout k prodeji. V momentě, kdy najdete vhodného kupce, požádáte banku o aktuální vyčíslení hypotečního úvěru. Je nutné dodržet správný postup a jednotlivé kroky a vše musí být právně ošetřeno ve smluvní dokumentaci.

Financuje-li kupující vaši nemovitost rovněž hypotékou, je zapotřebí zřídit zástavní právo smluvní ve prospěch jeho banky, aby banka uvolnila peníze do advokátní úschovy. Poté dojde ke splacení zůstatkové části vaší hypotéky (banka vyplácí banku nebo jsou peníze zaslány bance z advokátní úschovy).

Jakmile proběhne úhrada této částky bance (prodávajícího), banka vydá potvrzení prodávajícímu o splacení hypotéky a následuje výmaz zástavního práva (ve prospěch banky prodávajícího) z katastru.

Potřebujete-li poradit, jsme vám k dispozici. Rádi vám s prodejem vaší nemovitosti pomůžeme.

Můžeme vám také v případě zájmu sjednat pojištění nemovitosti, životní pojištění a budete mít veškerý servis zajištěný pod jednou střechou.

Reality Lenka Režňáková a otec
Tel.: 607 242 938
www.lenkareznakova.cz