Pojištění nemovitosti a domácnosti – jaký je rozdíl?

20.07.2022

V životě se mohou vyskytnout situace, které nebudete moci sami ovlivnit. Proto, když si pořizujete nemovitost za několik milionů, zcela jistě byste ji měli mít pojištěnou.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

Co se týče hrozících pojistných rizik, pojištění nemovitosti a domácnosti se sjednává zejména proti riziku živelné události (požáru, povodni, pádu stromu apod.) nebo proti vloupání, krádeži či vandalismu.

Pojištění nemovitosti

  • samotná konstrukce budovy
  • všechny pevné součásti propojené se základy
  • veškeré zabudované a ukotvené součásti (radiátory, klimatizace, kotel)

Pojištění domácnosti

  • veškeré vnitřní movité vybavení bytu či domu (nábytek, spotřebiče, osobní předměty)

Dle konkrétních podmínek jednotlivých pojišťoven mohou být kuchyňské linky, vestavěné skříně a koupelnová sanita zahrnuty jak v pojištění nemovitosti, tak i v pojištění domácnosti.

Na jakou částku nemovitost či domácnost pojistit?

Pojišťovny mají pro určité skupiny předmětů vymezené tzv. limity, tj. horní hranice částky, kterou klientům mohou v případě likvidace škody vyplatit.

Neznamená tedy, že pokud si pojistíte nemovitost na 5 milionů korun a vnitřní vybavení (domácnost) na 2 miliony, tyto částky skutečně dostanete.

Limity mohou být různé, záleží, zda se jedná o stavební součásti, elektroniku, cennosti nebo umělecké předměty či domácí zvířata.

Proto se při pročítání podmínek pojišťovny důkladně zaměřte právě na limity plnění. V případě, že chcete některé movité předměty ještě více ochránit, je možné si připlatit za zvýšení limitu nebo využít doplňkového pojištění.

Máte nějaký dotaz či potřebujete poradit?

Lenka Režňáková
Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938
Email: 
lenka.reznakova@gmail.com