Jaký smysl má úschova kupní ceny?

26.10.2020

Často se mě klienti ptají, z jakého důvodu při prodeji nemovitosti využíváme advokátní úschovu kupní ceny a proč jim kupní cena nemůže být vyplacena rovnou.

V tomto článku se dozvíte více.

Proč využíváme advokátní úschovu při koupi/prodeji nemovitosti?
Úschovu kupní ceny u advokáta zajišťujeme, aby prodávající nepřišel při převodu nemovitosti o svoje peníze, např. tím, že by došlo v katastru k převodu vlastnického práva na nového vlastníka, ale ten by prodávajícímu nezaplatil dohodnutou kupní cenu. Rovněž je chráněn i kupující, např. pokud by prodávající nepodal návrh na vklad do katastru nemovitostí nebo v případě chybně vyplněného návrhu na vklad. V obou případech se poté mohou peníze z úschovy bezpečně vrátit zpět na jejich účty.

Kolik stojí advokátní úschova?
V případě, že využijete při prodeji nemovitosti služby naší RK, úschovu kupní ceny zajistíme u advokáta zdarma v rámci sjednané provize.

Jak tedy celý proces probíhá v praxi?
Kupující složí celou kupní cenu (případně část kupní ceny, pokud se druhá část kupní ceny hradí formou úvěru) do advokátní úschovy již před samotným převodem vlastnického práva dané nemovitosti. K této úschově má advokát samostatně zřízený bankovní účet, oddělený od ostatních, který slouží jen pro tento účel a každá tato úschova je dohledatelná u České advokátní komory.

Na co si dát při výběru advokátní úschovy pozor?
Advokát musí být zaregistrován u České advokátní komory a mít ze zákona sjednané pojištění profesní odpovědnosti za škodu, min. ve výši 5 mil. Kč. Tyto informace lze ověřit např. na https://vyhledavac.cak.cz.

Potřebujete poradit? Kontaktujte mě a ráda vám pomůžu.

Lenka Režňáková, Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938, Email: 
lenka.reznakova@gmail.com