Jaké jsou možnosti, když nebudete zvládat splácet hypotéku?

23.11.2021

V životě mohou nastat chvíle, kdy vaši schopnost splácet úvěr na bydlení mohou narušit nečekané životní situace, jako je dlouhodobá nemoc, úraz, ztráta zaměstnání nebo v současné době i různá Covidová omezení. A v případě, že nejste na tyto situace připraveni a nemáte v záloze žádná "zadní vrátka" ve formě alespoň 6 měsíční rezervy vyhrazené pro splátku hypotéky, můžete se snadno dostat do finančních problémů. V článku se dozvíte několik možností, jak tyto problémy řešit.
První a nejdůležitější krok je začít včas a upřímně komunikovat s bankou. Čím dříve se rozhodnete přiznat bance vaši neočekávanou nemožnost splácet úvěr, tím máte větší šanci, že vám může banka vyjít vstříc a najde pro vás nejvhodnější řešení.
Pokud jste měli sjednané pojištění schopnosti splácet hypotéku, využijte co nejdříve pojistného plnění.


V jiném případě jsou možná tyto další řešení:

  • individuální odklad splátek, kdy po určitou dobu hradíte pouze úroky z úvěru
  • někdy vám banka může umožnit i odklad celých splátek (až po dobu 1 roku, nejčastěji však 3-6 měsíců)
  • prodloužení splatnosti úvěru a tím snížení měsíčních splátek
  • refinancování výhodnějším úvěrem, pokud je fixace úrokové sazby těsně před skončením (zjistěte a porovnejte si zdarma a nezávazně nabídku možnosti financování – spolupracujeme s cca 11 bankami a nabízíme zajímavé podmínky)
  • využití spoludlužníka, kdy bude s hypotékou pomáhat i někdo další z rodiny

Rozhodně se nesnažte tyto skutečnosti ignorovat a dělat tzv. "mrtvého brouka". Vše by se značně zkomplikovalo a banka by potom rovnou mohla přejít k radikálním krokům. U navrhovaných řešení se vždy informujte, jaký mohou mít dopad na vaší úvěrovou důvěryhodnost, tzv. kredibilitu

Jaké jsou další možnosti?

Další možností je byt či dům zatížený hypotékou pronajmout a na čas se přestěhovat do levnějšího pronájmu. Pokud žijete ve větším městě s dobrou dopravní dostupností, tak např. i kousek za město, kde bude cena pronájmu zase o něco nižší.
Příjem z pronájmu může z velké části pokrýt výlohy na splátku hypotéky. Nejednejte ale ukvapeně a dejte si pozor na správný výběr a prověření nájemníka. Jak správně vybrat nájemníka a předejít případným problémům? Přečtěte si článek Pronajímání nemovitosti a dozvíte se vše potřebné k úspěšnému pronajmutí. Nebo nechte starosti s pronájmem na nás. Jaký je postup?
Pokud přesto máte obavy, že by nájemník mohl nájem přestat platit nebo se odmítal z nemovitosti vystěhovat, lze před samotným pronajmutím sepsat notářský zápis (cena se pohybuje od cca 2.000 Kč) o vykonatelnosti na vystěhování po uplynutí nájemní doby a zároveň i notářský zápis v případě, že nájemník přestane hradit nájem podle podmínek uvedených v nájemní smlouvě.

Jak lze ještě získat peníze na splátku hypotéky?
Pokud jste tak ještě neučinili, pokuste se snížit vaše výdaje na nezbytně nutné a zbytečně neutrácejte. Udělejte si přehled a sepisujte si po celý měsíc vaše veškeré výdaje, nezapomeňte ani na zdánlivě malé položky, ty totiž mohou v součtu dělat nemalou částku, kterou je možné ušetřit. Stanovte si, co je pro váš život opravdu nezbytné a bez čeho se můžete po nějakou dobu obejít.
V dnešní době existují online srovnávače nejrůznějších produktů, od pojištění, povinného ručení, energií, tel. operátorů, apod., zkuste s nimi porovnat vaše současné smlouvy a zjistit, zda by se pro vás nenašlo i výhodnější řešení.
Zkuste o pomoc požádat rodinu
Pokud máte v rodině mezi sebou dobré vztahy, zkuste je oslovit s prosbou o pomoc a upřímně jim vysvětlete v jaké situaci se právě nacházíte.
Najděte si další úvazek
Jako krátkodobé řešení můžete zvolit i přibrání dalšího pracovního úvazku.

Poslední řešení je prodej nemovitosti.
V případě, když už nepřichází v úvahu žádné jiné řešení, nezbývá než nemovitost prodat. Jestli máte v plánu nemovitost prodat a místo ní pořídit např. byt, který už budete finančně zvládat lépe, rozhodněte se tak ještě dříve, než budete zapsáni do registru dlužníků. Jakýkoliv záznam v registru dlužníku představuje zásadní překážku pro poskytnutí hypotéky, až na několik let dopředu. Poskytovatelé hypotéky mají ze zákona povinnost prověřit bonitu (platební schopnost) a hypotéku nemohou poskytnout někomu, u koho hrozí riziko, že by mohl mít se splácením hypotéky problémy.
Důležité je nejednat pod tlakem a ve spěchu neučinit unáhlené rozhodnutí. Je třeba zvolit správnou prodejní strategii. Dobu prodeje vám může zkrátit správně nastavená tržní cena, první dojem klienta z bytu, kvalitní fotografie, video prohlídka, propagace a reklama nemovitosti. První dojem si klienti vytvoří již z inzerátu. Proto pokud chcete prodat nemovitost za nejvyšší cenu, je třeba podpořit prodej kvalitní prezentací a masivní reklamou, aby nabídka oslovila nejlépe 100 % poptávajících klientů.
Běžný člověk nemovitost prodává 1‑3 x za život, makléř zprostředkuje desítky prodejů nemovitostí za rok. Dobrý makléř prodá nemovitost za vyšší cenu, kterou bez něj nedocílíte. Dále šetříte čas a významné finanční náklady za smlouvy, marketing a reklamu atd. Jak pracujeme?

Máte nějaký dotaz či potřebujete poradit?

Lenka Režňáková
Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938
Email: 
lenka.reznakova@gmail.com