Co je to PENB?

04.01.2021

"Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti. Umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska nároků na energie (a tedy i nákladů) potřebných pro provoz. (1) " Průkaz lze srovnat se štítky na elektrických spotřebičích, kde máte například rozdíl mezi lednicí A+ a C. Pro kupující může být tato informace důležitá z hlediska případných rekonstrukcí, které bude třeba na domě udělat, aby se co nejvíce zamezilo energetickým ztrátám.

Jak je to s PENB u prodeje domů?

Jestliže se nyní chystáte prodávat dům, PENB je první věc, kterou byste před samotným prodejem měli nechat vyhotovit. Od roku 2015 je PENB povinný při prodeji domu, který byl postaven po 1.1.1947 nebo domě, který byl postaven před tímto datem, ale již na něm byly provedeny větší změny. (406 ZÁKON ze dne 25. října 2000 o hospodaření v § 7a- (2))

Kde zatím lze nahradit PENB vyúčtováním?

Co se týče bytů, lze PENB nahradit vyúčtováním energií za poslední 3 roky. Pokud ovšem prodáváte byt, doporučuji si zjistit, zda se na budově již průkaz vyhotovoval, protože pokud ano, automaticky platí i pro bytovou jednotku. Tuto informaci Vám sdělí správa vašeho domu případně družstvo. Zprostředkovatelé prodeje jsou povinni uvádět třídu energetické náročnosti budov. Pokud tedy štítek nemáte nebo štítek existuje, ale tuto informaci si u správce budovy nezjistíte, automaticky bude u Vaší nemovitosti uvedena třída G-mimořádně nehospodárná. V realitní praxi se potom stává, že se setkáte s bytem, kde je energetická třída uvedena jako G bez vysvětlení, což může v očích kupujících nemovitost znehodnotit. Tomuto lze zabránit jednoduchou větou v inzerátu ohledně nahrazení průkazu vyúčtováním.

Jaká je cena za PENB?

Cena PENB je závislá na více faktorech – velikost objektu, počet podlaží v domě a také na dokumentech, které máte o nemovitosti k dispozici. Zásadní v ceně je také společnost, přes kterou si průkaz necháte udělat, jelikož ceny za PENB nejsou jednotné. Důležité je také, abyste si při výběru firmy dali pozor na podvodníky, kteří štítek ani nesmějí vyhotovovat (3). Průkaz se dá u některých společností zpracovat elektronicky po předložení všech potřebných dokumentů. Například u RD o 2 nadzemních podlažích se cena pohybuje kolem 3 -10 tisíc korun.

Zdroje
(1)-https://www.stitky-budov.eu/penb-info/
(2)-https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-406
(3)– https://www.energetickystitekbudovy.cz/podvodne-prukazy-penb-jak-je-poznam/

Lenka Režňáková, Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938, Email: 
lenka.reznakova@gmail.com