Jak to aktuálně vypadá na realitním trhu?

01.04.2023

To je častá otázka, se kterou se setkávám… Ceny u některých nemovitostí klesají. Doba prodeje u některých nemovitostí se prodlužuje. Záleží na stavu nemovitosti, lokalitě a počtu nabízených konkurenčních nemovitostí. Největší pokles cen nastal u panelových bytů před rekonstrukcí.

Zájem o koupi nemovitosti převládá převážně ze strany kupujících s hotovostí.

V roce 2021 se například byt v Brně o dispozici 3 + 1 prodával za cca o 1 000 000 Kč více.

Podle analytiků by mělo dojít v tomto roce ke snížení cen cca o 10%. Zvýšení cen se v dalších letech neočekává.

Pokud v této době uvažujete o prodeji nemovitosti, je velmi důležité nastavit správně cenu a zvolit vhodnou strategii. Důležitá je také kvalitní prezentace včetně profesionálních fotografií a videa, aby nabídka oslovila co nejvíce potenciálních zájemců. Důležitou roli hraje také kvalitní marketing – čím více zájemců se o prodeji nemovitosti dozví, tím je větší šance úspěšného prodeje.

Cenu není vhodné určit pouze podle nabídkových cen na internetu. Například rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou nemovitostí v Jihomoravském kraji činí -7 %. Špatně nastavená kupní cena může prodloužit dobu prodeje. Situace na realitním trhu se neustále mění a je potřeba na ni reagovat.

Potřebujete poradit? Jsem Vám k dispozici.

Jestliže v současnosti nějakou nemovitost vlastníte a máte na ni hypotéku s končící dobou fixace, ráda vám společně s mými kolegy pomůžu. Pokud Vám končí fixace za 2 roky, můžete ji řešit už nyní, protože lze sjednat hypotéku i s 5 letou fixací, kde již 2 roky fixace poběží a vy pořád ještě budete mít starou sazbu.

Nebo zvažujete stěhování z větší nemovitosti do menší nebo naopak? I v tomto případě je dobré zvolit vhodný postup a veškeré kroky dopředu naplánovat.

Lenka Režňáková
Realitní makléřka
Tel.: 607 242 938
Email: 
lenka.reznakova@gmail.com